![]() |
Nejlepší bezlepkový chléb | |
| Čas přípravy: 1 h 15 min | |
|
|
Suroviny Kvásek: 1x normální kvasnice (stačí na 1 kg bezlepkové mouky) asi 0,3 l mléka nebo syrovátky odměrka cukru psyllium (odsypu asi 3 PL) mletá lněná semínka taky asi 3 PL chlebové koření asi 3 PL Dále pak: ocet asi 3 PL sůl 1 PL olej asi 3 - 5 PL mouka Jizerka mouka Schär mix B |
| Příprava Do teplého mléka (protože mi z výroby sýrů zbude hodně syrovátky tak používám tu) dám kvasnice, cukr, psyllium, namletá lněná semínka (být nemusí, ale podle lékařů semínka v celku jen bez užitku projdou zažívacím traktem a mají se namlet a to hlavně u bezlepkářů) a chlebové koření. Chlebové koření je v podstatě jedno balení koriandru a fenyklu a čtyři balení drceného kmínu. Až kvásek vzejde tak postupně přidávám mouky, ocet, sůl a olej a vypracuju krásný nelepivý těsto. Mouky přidávám po lžících na střídačku až je těsto tak akorát. Nesmí lepit a musí se s ním dát pracovat. Jak má vypadat těsto jsem dal na video na http://youtu.be/n5njhLtNskI . Z těsta vypracuju dva bochníky chleba a dám na pečící papír na plech. Pak namočenýma rukama vyhladím oba bochníky a naříznu nožem aby chleba puknul kde chci já a ne třeba na boku. Bezlepkové těsto je těžké a pokud by chleba puknul na boku mohl by si po vykynutí v troubě zase sednout protože ta prasklina z boku by neudržela vršek bochníku a chleba by se zdrcnul. Podle chuti chleba posypu kmínem a dám péct na 190 na 80 minut. Pokud by se začal vršek připalovat tak ho přikryji alobalem. Dobu pečení je třeba dodržet aby se vytvořila dostatečně silná kůrka.
|
| Poznámka bez popisu
|