rekreace

smutnechleba

 

Rekreacebezlepku.cz usnadní celiakům cestování

 

Fakta jsou alarmující. Odborníci odhadují, že v Česku může tzv. glutenovou intolerancí trpět každý stý člověk! Celiaci musí celoživotně dodržovat přísnou bezlepkovou dietu. Restaurací, kde by takto vařili, je u nás ale minimum a to jim - a zpravidla i celým  rodinám - komplikuje cestování. Proto vznikl projekt REKREACE BEZ LEPKU, který celiakům usnadňuje stravování mimo domov a ti si mohou dopřát zaslouženou dovolenou.

 

CO JE CELIAKIE?

Jedná se o neléčitelné celoživotní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku (glutenu), který je obsažen v obilovinách. Kromě střevních projevů mohou mít celiaci problémy s chudokrevností, řídnutím kostí, bolesti kloubů, trpět únavou..., postupně může dojít až k rozvratu metabolismu. Jedinou účinnou terapií je přísné dodržování bezlepkové diety.

 

VZNIKLA SÍŤ BEZLEPKOVÝCH HOTELŮ!

Bezlepková dieta je omezující zejména při stravování mimo domov, protože podniky veřejného stravování nejsou schopny garantovat dostupnost bezlepkové stravy. Proto přišlaspolečnost FTonline s projektem REKREACE BEZ LEPKU a vytvořila síť ubytovacích zařízení, která ve svých restauracích dokáží zajistit stravování pro celiaky.

Z téměř 200 zájemců jsme vybrali padesátku hotelů, penzionů a rekreačních areálů, které jsou rozmístěny po celé České republice a nabízejí tak podmínky pro letní i zimní dovolenou. Jejich personál byl důkladně proškolen, počítá se s pravidelnými kontrolami, poradenstvím pro provozovatele a společným marketingem. Zaměřit gastroprovoz na přípravu jídel pro celiaky nepředstavuje nutnost velkých investic, jde spíše o informovanost personálu a dodržování pravidel při přípravě stravy. Proto jsme ve spolupráci s odborníky připravili podrobný manuál pro bezlepkový provoz, který dostala všechna ubytovací zařízení zapojená do sítě REKREACE BEZ LEPKU k dispozici,“ říká Jaroslav Skalka ze společnosti FTonline.

Vařit tzv. bezlepkově pak znamená odstranit z jídelníčku veškeré potraviny obsahující obiloviny, dávat pozor na potraviny, jejichž některé složky mohly být při výrobě lepkem kontaminovány (např. instantní polévky, salámy, sojové omáčky, sladkosti, zmrzlina, škrob, sladové přísady) a v kuchyni dodržovat bezpečnostní pravidla jako je skladování bezlepkových potravin odděleně od ostatních, připravovat bezlepkovou stravu zvlášť, pečlivě omývat kuchyňské náčiní i plochy, aby na něm nebyly stopy po jídle s lepkem a mnohé další.

 

 

PERSONÁLU BYCH MUSELA STÁT ZA ZÁDY...

„Cestovat s dítětem s bezlepkovou dietou není lehké. Hodně věcí jsme si museli vozit na dovolené s sebou. Protože je lepek téměř všude, je v běžném hotelu docela odvaha domluvit se s kuchyní pouze na vynechání mouky... Lepek je totiž třeba i v koření. I když jsou dnes v jídelnách ochotni pro dítě dietu připravit, bohužel o ní nic nevědí a tudíž bych jim musela stát za zády a společně bychom museli volit suroviny- což pochopitelně nejde. Velké problémy jsou i se snídaní - dítě s bezlepkovou dietou se může v hotelové jídelně jen dívat, jak si jiní vybírají mezi rohlíky, chlebem, koláčky... V běžné školní jídelně, o prázdninách na táboře nebo na dovolených, bych se bála  spoléhat na domluvu s personálem, který o bezlepkové dietě nic neví. Ale kdybych věděla, že dítě posílám někam, kde o bezlepkové dietě vědí, běžně ji vaří, bylo by to něco jiného - tomu bych věřila. Vařit z bezlepkových surovin je daleko  náročnější, mouka bez lepku nemá takové vlastnosti (bohužel ani chuť) jako běžná mouka, a proto bych dítě nechala jíst jen tam, kde s tím mají zkušenosti, umí s ní pracovat a vědí, o čem bezlepková dieta je,“ popisuje dosavadní zkušenost Hana Čučelová, matka 11-letého celiaka Romana.

 

POČET CELIAKŮ POROSTE!

Odborníci odhadují, že v Česku trpí glutenovou intolerancí až 100 000 osob. Prozatím svoji diagnózu zná jen 15 až 20% z nich, tento počet ale díky připravovanému screeningu Ministerstva zdravotnictví v blízké době poroste. Navíc platí, že se pacientovi musí přizpůsobit ostatní rodinní příslušníci, cílová skupina projektu tak již nyní představuje cca. 50 000 klientů - lidí, kteří doposud měli velice ztížené cestování a poznávání krás kolem sebe.

„Když se řekne celiakie, většina lidí si představí strach, omezení a zákazy co se týká stravování. Vůbec to tak přitom ale nemusí být. Náš projekt REKREACE BEZ LEPKU  ukázal, že jako již v mnoha evropských zemích, i u nás mohou žít celiaci naplno. Mohou si vybírat s široké škály atraktivního ubytování od hotelů, přes penziony a rekreační areály všech cenových kategorií, které jim garantují bezvýjimečné dodržování bezlepkové diety,“ uzavírá Jaroslav Skalka z FTonline.

 

 

Organizátor projektu REKREACE BEZ LEPKU společnost FTonline má mnohaleté zkušenosti s propagací ubytovacích zařízení, konzultační a vzdělávací činností. Komunikuje se sdruženími celiaků, s lékaři zajišťujícími odbornost a dohlížejícími na dodržování zdravotních pravidel i se zástupci Asociace hotelů a restaurací, jako garantem kvality ubytovacích a stravovacích služeb. Více informací na www.rekreacebezlepku.cz.

 

 

Aktualizováno ( Sobota, 11 Červen 2011 10:10 )